Впродовж 5 днів з 6 по 14 серпня 2024 року завідувач кафедри хімії та хімічної інженерії Ольга Параска, доцент Тетяна Іванішена, старший викладач Оксана Бойко, асистент Віта Негоруй брали участь у тренінгах “Глобальна програма інновацій та мереж у зеленій хімії” (GreenChem). Організаторами тренінгів були Центр ресурсоефективного та чистого виробництва (РЕЧВ), Центр зеленої хімії та зеленої інженерії Єльського університету (США) в рамках проєкту ЮНІДО“Глобальна програма інновацій та мереж у зеленій хімії”(GreenChem), який фінансується Глобальним екологічним фондом (ГЕФ).
Під час тренінгу понад 40 учасників активно ділилися власним досвідом і думками про сталий розвиток та зелену хімію. Тренерами першого навчального дня були Ларс Ратьєн та Ханно Еритропель, наукові співробітники Центру зеленої хімії та зеленої інженерії Єльського університету (США). Протягом першого навчального дня учасники зосередилися на питаннях сталого розвитку, обговорили планетарні межі, соціально-економічні тенденції, ЦСР ООН та навчилися розрізняти справжню екологічність від грінвошингу. Також спікери розповіли як сучасна хімія може стати зеленою та наголосили на необхідності змін у галузі.
Другого дня Одрі Морс, професорка хімії з Університету Макгілла, презентувала учасникам захопливу лекцію про 12 принципів зеленої хімії та важливість системного мислення. Зокрема, обговорили роль каталізу, важливість вибору безпечних розчинників і використання відновлюваних джерел енергії, а також розглянули основні метрики зеленої хімії, PMI/RMI, E-Фактор і F-Фактор. Ларс Ратьєн також поділився реальними прикладами застосування зеленої хімії в бізнесі.
Протягом практичної частини тренінгу учасники у кожній із 5 груп самостійно обрали сектор промисловості та запропонували варіанти застосування у ньому принципів зеленої хімії. Тож були озвучені цікаві ідеї для галузей із виготовлення пакування, агрохімікатів, кабельної продукції, а також для шкіряного виробництва.
На завершення тренінгу, українські спікери Валерія Кузьменко (засновниця компанії Eco Corn), Тетяна Короїд (представниця Delamark «Жити еко – жити чисто») та Ольга Параска (завідувач кафедри хімії та хімічної інженерії) ділилися своїм досвідом щодо впровадження зеленої хімії в Україні. Вони є ініціаторами у цій царині, роблять свій посильний внесок у розвиток зеленої та сталої хімії в Україні. Історії реалізації таких проєктів надихають і підтверджують, що майбутнє за зеленими технологіями.
Загалом це були насичені, продуктивні та захопливі сесії, які значно розширили знання та навички представників кафедри хімії та хімічної інженерії у сфері зеленої хімії.
Інформативні презентації дозволили глибоко зануритися в тему зеленої хімії, дізнатися про новітні інструменти та підходи для створення стійких бізнес-моделей, а також отримати практичні знання від провідних експертів галузі. Це сприятиме впровадженню принципів зеленої хімії та сталого розвитку в освітній процес кафедри хімії та хімічної інженерії.
Продовженням співпраці кафедри хімії та Центру РЕЧВ стали записи подкастів (Ольга Параска, Тетяна Іванішена) із зеленої хімії «Хімічний зв’язок», які можна переглянути на Ютуб-каналі Центру РЕЧВ https://bit.ly/3XzJglS, https://bit.ly/3XZhYH5.
Більше інформації на http://www.recpc.org/ та у соцмережах Центру РЕЧВ.