Лабораторія комплексних досліджень мінералів (2-317)  створена в рамках реалізації міжнародного польсько-українського проєкту «Інновації екологічні для бізнесу. Лабораторія комплексних досліджень природних мінералів в Хмельницькому національному університеті», що здійснювався Товариством «Інтеграція Європа-Схід» (м. Кєльце, Польща siew.org.pl) у співпраці з Хмельницьким регіональним центром з інвестицій та розвитку і Українсько-Польським центром Європейської інтеграції за програмою польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща у 2015 р.

Лабораторія комплексних досліджень мінералів забезпечує здійснення широкого спектру точних аналітичних досліджень для наукової роботи і промислових розробок, якісного контролю речовин, матеріалів і продукції в різних галузях промисловості, контроль параметрів навколишнього середовища.

Лабораторія досліджень мінералів обладнана сучасними аналітичними приладами:

  • ІЧ-Фур’є спектрометром IRAffinity-1 (Shimadzu, Японія);
  • хроматографом «Хроматэк – Кристалл 5000».
  • спектрофотометром ULAB 102UV Spectrophotometer.

Області застосування обладнання:

  • якісний аналіз будь-яких речовин і матеріалів в будь-яких областях використання (фармакологія, хімічна промисловість, сільське господарство, об’єкти довкілля тощо);
  • якісний і кількісний аналіз бензинів і нафтопродуктів;
  • кількісний аналіз, визначення добавок в речовинах;
  • ідентифікація речовин;
  • виявлення особливостей структури речовин і природи зв’язків в них;
  • контроль технологічних процесів.

У Лабораторії комплексних досліджень мінералів проводяться дослідження за фундаментальними та прикладними науково-дослідними роботами, які виконувались за рахунок коштів державного бюджету; договорів про наукове співробітництво, за госпдоговірними роботами (за фінансування підприємств), а також наукові дослідження за тематикою курсового та дипломного проектування студентів,  наукових розробок аспірантів, молодих вчених кафедри хімії та хімічної інженерії.

Під керівництвом канд. техн. наук, доц. Ганзюк А. Я. захищено дисертацію та одержано диплом наукового ступеня канд. техн. наук аспіранткою Сокол Г. М. (червень 2017). Під керівництвом докт. техн. наук, проф. Мандзюка І. А. захищено дисертацію та одержано диплом наукового ступеня канд. техн. наук аспіранткою Присяжною К. О. (червень 2017). Під керівництвом докт. техн. наук, проф. Карван С. А. захищено дисертацію та одержано диплом наукового ступеня канд. техн. наук аспіранткою Матвейцовою Д. С. (листопад 2017). Під керівництвом канд. техн. наук., доц. Параски О. А. захищено дисертацію та одержано диплом наукового ступеня канд. техн. наук здобувачем Рак Т. С. (жовтень 2019).  Під керівництвом докт. техн. наук, проф. Карван С. А. захищено дисертацію та одержано диплом наукового ступеня докт. техн. наук докторанткою Параскою О. А. (травень 2021).

У 2017 році виконувалися дослідження за НДР 6Б-2016, №0116U0015528 “Розробка енергоефективної системи опалення та кондиціювання промислових приміщень на базі універсального теплоакумулятора”. Науковий керівник – докт. техн. наук, проф. Романюк В. В. Виконавець – докт. техн. наук, проф. Карван С. А.

Виконання госпдоговірної НДР з ТОВ “Т-Стиль”, Рівне, «Розробка, дослідження та застосування композицій на основі наночастинок для опорядження трикотажних полотен», грудень 2016 – березень 2017. Керівник – докт. техн. наук, проф. Карван С. А. Виконавець – канд. техн. наук, доцент Параска О. А.

За результатами проведених досліджень здійснено апробації у виробничих умовах на підприємствах ТОВ ТПП «Універсал» (акт випробувань від 29 жовтня 2015 року, м. Хмельницький), ТОВ «Т-Стиль» (акт випробувань від 27 жовтня 2015 року, м. Рівне). 

Результати наукової роботи впроваджено на підприємстві ТОВ “Т-Стиль”, м. Рівне (Акт впровадження від 16.12.2016 р.), ФОП Петяк С. В. Автомийка «Водограй» (акт впровадження від 12.12.2016 р., м. Хмельницький).

Дослідження виконано в рамках НДР «Розробка, дослідження та застосування композицій на основі наночастинок для опорядження трикотажних полотен» договір № 13-2016, обсяг фінансування 5000,00 грн., ТОВ “Т-Стиль”, м. Рівне, від 1.12.2016.

Продано ліцензію на створення адсорбентів на основі природного мінералу сапонітової глини для очистки води після процесів фарбування та опорядження трикотажних полотен (ліцензійний договір ЛД № 02-2016, обсяг фінансування 5000,00 грн., ТОВ “Т-Стиль”, м. Рівне, від 1.12.2016 р. до 31.03.2017р.).

Проведено дослідження згідно договору №01-2019 з ГО «Подільська спілка урологів», де визначено мінеральний склад конкрементів, або їх фрагментів методом інфрачервоної спектроскопії з використанням бібліотеки спектрів сечових каменів відомого складу. Одержані експериментальні дані дозволяють оцінити структуру, хімічний та мінералогічний склад досліджуваних конкрементів, що, в свою чергу, полегшить роботу медичних працівників у призначенні дієтичного харчування пацієнтів.

Відповідно до наукових досліджень за госпдоговірною роботою 01-2019 «Розробка композицій екологічно-безпечних поверхнево-активних речовин для аквачищення салонів автомобілів» розроблено і виготовлено композиції екологічно-безпечних поверхнево-активних речовин (ПАР) для застосування в технологічному процесі аквачищення салонів автомобілів. Перевагами розроблених композицій є їх висока ефективність і універсальність по відношенню до забруднень різної хімічної природи, до текстильних поверхонь на основі сумішей синтетичних і натуральних волокон. Використання ПАР українського виробництва сприяє розширенню асортименту вітчизняних мийних композицій, зменшення їх собівартості на 10-15 %. 

Підготовлено документи про комерціалізацію розроблених продуктів – сапонітового грануляту, способу переробки відходів ПЕТФ, клей-розплаву на основі рециклатів, фарби для розмітки автошляхів, консистентного мастила, композицій екологічно-безпечних ПАР для аквачищення, .

Обсяг фінансування за проведеними дослідженнями у 2020 році становив 12800 грн.

Адреса та контакти: 

29000, м. Хмельницький, вул. Кам’янецька, 112/1, ІІ корпус, 317 аудиторія.

Ольга Параска – керівник лабораторії, докт. техн. наук, проф., професор кафедри хімії та хімічної інженерії +38 067 8575353, e-mail: olgaparaska@gmail.com

Колектив лабораторії:

Алла Ганзюк – к.т.н., доцент кафедри хімії та хімічної інженерії.

Олександр Стремецький – старший викладач кафедри хімії та хімічної інженерії.