Науково-технічна співпраця з провідними навчальними закладами Європи

З 8 по 11 квітня кафедру хімії та хімічної інженерії Хмельницького національного університету із зворотнім візитом відвідав Президент Асоціації трибології Литви, д.т.н., професор Університету Вітаутос Магнус (м. Каунас) Юозас Падгурскас.

Зустріч проводилась у рамках міжнародних науково-педагогічних зв’язків за програмою “ERASMUS +”.

Початок продуктивному співробітництву закладено у 2014 році, завдяки передовим науковим дослідженням д.т.н. проф. Мандзюка І. А., до яких привернута увага багатьох закордонних дослідницьких лабораторій. Саме під його керівництвом було започатковано науковий напрямок «рециклінгу полімерних відходів», створено групу дослідників, які займаються питанням переробки полімерних матеріалів (відходи ПЕТ-пляшки) з метою отримання мастильних матеріалів з високими експлуатаційними показниками та здатних до біодеградації у навколишньому середовищі.

На сьогоднішній час науковцями кафедри Хімії та Хімічної інженерії (д.т.н. Мандзюк І. А., к.т.н. Присяжна К. О., к.т.н. Іванішена Т. В.) сумісно з науковцями кафедри Університету Вітаутос Магнус, в тому числі професором Ю. Падгурскасом підготовлено та подано два грантових проекти:

  • україно-литовський проект “Фонд Литви для груп науковців”;
  • міжнародний проект Horizon 2020, до якого окрім українських та литовських дослідників залучені науковці з США, Тайваню, Бразилії, Грузії, Білорусії, Німеччини, Латвії, Молдови та Румунії.

Також планується підготовка проекту Life, що передбачає розробку прикладних матеріалів на основі відпрацьованих харчових жирів та олій закладів громадського харчування.

Результатом співпраці стали сумісні дослідження, сумісні публікації в європейських журналах (наприклад, Industrial Lubrication and Tribology), позитивні відгуки на автореферат дисертаційної роботи Присяжної К. О. І запрошення на стажування і роботу від провідних закордонних закладів: Університет Вітаутос Магнус, Національний університет Формоса, Грузинський технічний університет.

За час перебування литовської делегації викладачами кафедри Хімії та хімічної інженерії було організовано відкриту лекцію, екскурсії лабораторіями ХНУ, екскурсії містом та до Меджибіжської фортеці, а також круглий стіл з керівництвом Хмельницького національного університету.

Професор Падгурскас прочитав студентам лекцію про “Зелену трибологію”, на якій розповів про нові тенденції підвищення експлуатаційних ресурсів техніки з врахуванням екологічних складових. Також студенти були ознайомлені з можливостями навчання в європейських університетах, зокрема в університеті Вітаутос Магнус.

В рамках візиту, 10 квітня відбувся круглий стіл з керівництвом університету, учасниками якого стали ректор ХНУ Скиба М. Є., проректор з міжнародних зв’язків Йохна М. А., в.о. зав. кафедри та викладач кафедри Хімії та хімічної інженерії Іванішена Т. В., та Присяжна К. О., викладачі механічного факультету д.т.н. Диха О. В., д.т.н. Олександренко О.П., де було обговорено ряд питань:

  • проведення сумісних розробок та досліджень в напрямку “Зеленої трибології”;
  • підготовку журналу ХНУ “Проблеми трибології” до включення в міжнародні наукометричні бази даних Scopus та Web of Science;
  • підготовку документації для подання грантового проекту “Life”.

Для закордонного колеги було організовано екскурсію Меджибізькою фортецею. Справжнім сюрпризом для литовського професора стало те, що частину фортеці було збудовано в період Литовського князівства та Меджибіж певний час був власністю Великого королівства Литовського.

Професор Юозас Падгурскас був щиро вдячний за теплий прийом співробітниками кафедри Хімії та хімічної інженерії, а також відмітив, що обмін досвідом дозволить забезпечити не лише якісне навчання студентів, але дозволить розширити напрямок сумісних наукових дослідженнь.

Викладач кафедри хімії та хімічної інженерії, к.т.н., Присяжна К.О.