Інтерв’ю ТРК Суспільне Новини з докторкою технічних наук, професоркою кафедри хімії та хімічної інженерії Ольгою Параскою про наслідки підриву на ЗАЕС для Хмельниччини

Вибух на ЗАЕС може призвести до викиду радіоактивних матеріалів, екологічної катастрофи та поширення радіоактивного хмароподібного пилу на території України та поза її межами. Які загрози ймовірний теракт на ЗАЕС несе для Хмельницької області та як діяти у такому випадку?

Про це говоримо із завідувачкою кафедри хімії та хімічної інженерії, докторкою технічних наук, професоркою Хмельницького Національного університету Ольгою Параскою.

У якому випадку радіоактивні речовини можуть дістатися Хмельниччини?

У разі аварії на ЗАЕС ймовірність забруднення Хмельниччини можна буде дізнатися виключно після аварії. Водночас, порівнювати цю потенційну загрозу із аварією на ЧАЕС недоречно, оскільки різні механізм вибуху та стан роботи реактора.

Тому, прогнозування точних меж поширення радіоактивних речовин складне завдання, і воно залежить від багатьох факторів. Результати моделювання вказують, що радіаційні наслідки від аварії на ЗАЕС в основному будуть обмежуватись межами санітарно-захисної зони 2,5 км навколо ЗАЕС.

Безпосередня зона високої радіації навколо вибуху може бути обмежена до кількох кілометрів, але радіоактивні частинки можуть розноситися далеко за межі безпосередньої зони. Відстань, на яку поширюється радіація, може бути від кількох десятків кілометрів до сотень і навіть тисяч кілометрів у найбільш серйозних випадках. Основні фактори, що впливають на поширення радіації, включають масштаб вибуху, відстань до джерела радіації, висоту поширення, характеристики повітряного потоку та місцеві географічні умови.

Які загрози для Хмельниччини несе підрив ЗАЕС?

Підрив будь—якої атомної електростанції, зокрема ЗАЕС є надзвичайно небезпечною ситуацією. Це може призвести до радіаційного забруднення ґрунту, води, рослин та тварин, а також становити загрозу для здоров’я людей. Однак потрібно пам’ятати, що атомні електростанції побудовані з урахуванням високих стандартів безпеки та мають надійні системи захисту, які дозволяють уникнути подібних ситуацій.

Заходи підготовки до гіпотетичної радіаційної аварії:

  • Заздалегідь подбайте про наявність радіоприймача з живленням від батарейок. Це може бути єдиним засобом звʼязку в надзвичайній ситуації. Запасіться бутильованою водою та зробіть запас продуктів, щоб вистачило на кілька днів.
  • Ознайомтеся з офіційними планами евакуації та заходами безпеки, які надаються місцевою владою.
  • Розробіть план дій для себе та своєї родини у разі евакуації. Визначте безпечні місця притулку або евакуації, зустрічні пункти, контактні особи та шляхи спілкування.

Ці заходи є загальними порадами та рекомендаціями. Вони можуть варіюватися залежно від конкретної ситуації та регіону.

Які перші дії, у випадку такої небезпеки?

  • Спрямуйтеся від напрямку повітряних потоків, щоб уникнути вдихання радіоактивних речовин, які можуть бути розповсюджені в повітрі. Використовуйте будь-які доступні захисні засоби, такі як: респіратори, маски або тканину, щоб захистити дихальні шляхи.
  • Зачиніть вікна та двері, вимкнути кондиціонери.
  • Ввімкніть радіо або телевізор, щоб отримати актуальну інформацію про ситуацію та офіційні рекомендації. Найважливіше — дотримуйтеся інструкцій офіційних джерел й зберігайте спокій.
  • Поінформуйте родичів та близьких про ваше становище та місцезнаходження.

Наскільки важкими можуть бути реальні наслідки підриву ЗАЕС?

Наразі аварії на ЗАЕС немає. Слід врахувати, що енергоблоки ЗАЕС знаходяться в стані зупину не менше 9 місяців (частина енергоблоків була зупинена після окупації майданчика ЗАЕС, решта — восени минулого року).

Відповідно до інформації ДНТЦ ЯРБ з 2011 року на енергоблоках ЗАЕС впроваджені заходи модернізації, спрямовані на запобігання та/або управління важким аваріям. Це дозволяє запобігати виникненню важкої аварії або суттєво збільшити запас часу на виконання дій персоналом для пом’якшення їх наслідків.