ІСТОРІЯ КАФЕДРИ ХІМІЇ ТА ХІМІЧНОЇ ІНЖЕНЕРІЇ
Хмельницький національний університет – найбільший на Поділлі заклад вищої освіти, був заснований у 1962 році. Кафедра хімії та хімічної інженерії – одна з найстарших кафедр Хмельницького національного університету, викладачі та вчені якої вписали вагомі сторінки в його історію розвитку.
Історія розвитку кафедри хімії та хімічної інженерії пов’язана з розвитком двох окремих кафедр – кафедри хімії та кафедри хімічної технології.
В 1967 році від кафедри загально-наукових дисциплін була відокремлена і створена кафедра хімії. Її завідувачем був обраний кандидат хімічних наук, доцент Микола Онуфрійович Пастушак.
В подальшому значний вклад в розвиток кафедри внесли завідувачі кафедри хімії: кандидат хімічних наук, доцент Микола Онуфрійович Пастушак (1967-1973), доктор хімічних наук, професор Арнольд Михайлович Каратєєв (1973-1980), кандидат хімічних наук, доцент Віктор Антонович Венгржановський (1980-1989), доктор хімічних наук, професор Юрій Вікентійович Мигалина (1989-1994), кандидат хімічних наук, доцент Володимир Миколайович Хрящевський (1994-2010), кандидат технічних наук, доцент Бубенщикова Галина Тихонівна доцент, к.т.н. (2011), доктор педагогічних і кандидат хімічних наук, професор Кириченко Віктор Іванович професор, кандидат технічних наук, доцент Ткачук Ганна Сергіївна (2012-2015), доктор технічних наук, професор Карван Світлана Анатоліївна (2016-2017).
З відкриттям набору на спеціальність “Хімічна технологія і обладнання опоряджувального виробництва” перед кафедрою хімії постали питання про розвиток матеріальної бази і комплектування науково-педагогічного складу кафедри. Так в 1969 році на кафедрі вже працювало 11 викладачів і 8 лаборантів, котрі вели 10 хімічних дисциплін: к.х.н., доц. Євдокименко В. І., ас. Буратинська Л.В., ст.лаб. Огородник Г. М. (неорганічна хімія), ст. викладач Цимбалюк С.В., лаб. Кузьменчук Г.П. (загальна хімія); к.х.н., доц. Пастушак М.О., ас. Кравченко Т.С., ас. Столярева Т.А., ст.лаб. Добровольська М.І. (органічна хімія); ст.викл. Мухля Г.С., ст.лаб. Ярова К.І. (аналітична хімія); к.х,н., доц. Мухля С.Ю., ст.лаб. Охоцький М.І. (фізична хімія); к.х.н., ст.викл. Семенюк В.І., ст.лаб. Крючков В.М. (процеси і апарати хімічної технології, загальна хімічна технологія), ас. Венгржановський В.А. (хімія барвників); ас. Ганзюк Л. І. (фізична хімія полімерів, колоїдна хімія).
Великий внесок в розвиток матеріально-технічної бази на початковому етапі зробили завідувач лабораторіями Рижук В.К. і матеріально-відповідальний кафедри Тимкова Г. С., викладачі, лаборанти і студенти. До 2012 р. лабораторіями кафедри завідував випускник нашого інституту Толстюк Анатолій Павлович, який забезпечив розвиток матеріально-технічної бази в той час. На даний момент завідувачем лабораторіями працює також випускниця нашого університету Магдійчук Майя Петрівна.
У 1970 році була організована кафедра Хімічної технології, їй були передані лабораторії фізичної, колоїдної хімії і фізико-хімії полімерів, процесів і апаратів хімічної технології, загальної хімічної технології, хімічної технології волокнистих матеріалів разом з усім лабораторним обладнанням.
На організовану кафедру перейшли Ганзюк Л.І., Семенюк В.І., а очолив кафедру Мухля С.Ю. Тим часом кафедра хімії продовжувала обслуговувати курси загальної і неорганічної, органічної, аналітичної хімії, фізико-хімічних методів аналізу і хімії барвників. Колектив поповнювався новими викладачами і лаборантами: (1970) ас. Галай А.А., ас. Серветник Г.І. і лаб. Слободянюк Г.П., (1971) к.х.н. Сухопар П.А, к.х.н. Сухоручкін Ю.В., лаб. Шокур С. Г., лаб. Скрипник В.В.
В цей час на кафедрі почала формуватися науково-дослідна робота. За п’ять років було захищено п’ять кандидатських дисертацій і кафедра хімії досягла найвищого рівня кваліфікації викладачів в інституті. В період з 1973 по 1980 роки кафедра поповнилася висококваліфікованими спеціалістами: доцентами Кравченко М. Й., Гриньовим Г. В., Бараном Б. А., Квашенком А. П., Хрящевським В. М., Бачинським Т. П., Кириченком В. І., Ситник Р. Д.
У 1980 році розвинулись наукові напрямки: дослідження каталітичних систем для пластифікаторів та еластомерів (група під керівництвом Каратеева А.М.), синтез і дослідження антипіренів (Венгржановський В.А., Кириченко В.І., Пастушак М.О.), сорбція іонів важких металів (Квашенко А.П., Хрящевський В.М., Баран Б.А., Гриньов Г.В.).
Кафедра започаткувала в інституті (ХТІПО) відрядження викладачів за кордон. В Алжирі передавали свій досвід і знання доценти Кириченко В.І., Бачинський Т.П., Гриньов Г.В., а колектив кафедри поповнили молоді співробітники, в тому числі і випускники нашого інституту: ас. Єжевська О.С., Бубенщикова Г.Т., Рокицька В.Й., Трифонова Г.В., Будовицька Т.А., лаб. Єліна В.О., Нездоровіна Л.Г.
Кафедра налагодила зв’язки і вела довгострокові госпдоговори з Сакським хімкомбінатом, Московським інститутом плівкових матеріалів і штучної шкіри, інститутом елементорганічних сполук АН СРСР, інститутом неорганічної хімії АН УРСР, Всесоюзним інститутом кабельної промисловості, заводами міста і області.
В 1989 році на посаду завідувача кафедри було запрошено д.х.н., проф. Мигалину Юрія Вікентійовича. Ним було започатковано новий напрям наукових досліджень і проведена значна робота із затвердженої держбюджетної теми: “Розробка нових методів синтезу елементорганічних сполук з атомами сірки, селену, телуру”.
Навчально-допоміжний персонал кафедри у той час складали як досвідчені лаборанти (Єліна В.О., Нездоровіна Л.Г., Рущак В.Д.), так і випускники нашої кафедри (Бойко О.Г.). Успішно влилася в роботу колективу випускниця Технологічного університету Поділля Карван С.А., яка в 2001 році захистила кандидатську дисертацію, викладач-стажист Ткачук Г.С, яка закінчила аспірантуру на кафедрі хімічної технології в цьому ж році. Завдяки багаторічній праці доц. Кириченка В.І. вийшов з друку навчальний посібник з загальної хімії для студентів механічного профілю.
Викладачами кафедри опубліковано більше чотирьох сотень наукових праць, в тому числі більше ста п’ятдесяти статей, біля тридцяти авторських свідоцтв та патентів. Розробки науковців кафедри, що впроваджено у виробництво, використовуються в органічному синтезі, у виробництві абразивного інструменту, друкованих плат, органічних напівпровідників, антипірентів, світло-стабілізаторів, мінеральних добрив і кормових добавок, побутових фільтрів для очищення питної води та інших галузях виробництва.
У березні 2012 року кафедрою хімії під керівництвом завідувача к.т.н. доц. Ткачук Г.С. був ліцензований напрям підготовки 6.040101 Хімія* за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра. У 2013 році перші 19 студентів розпочали навчання.
У вересні 2015 року спільними зусиллями викладачів та студентів кафедр хімії та хімічної технології було відкрито Спеціалізовану лабораторію комплексних досліджень природних мінералів, оснащену сучасним обладнанням за кошти українсько-польського проекту «Еко-інновації для бізнесу» у співпраці з товариством «Інтеграція Європа-Схід» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Республіки Польща. Стратегічна мета проєкту полягала у зміцненні ринкових позицій українських підприємств на основі реалізації інноваційних та екологічно безпечних технологій використання мінеральних сорбентів для очистки стічних вод і відновлення природних ресурсів.
У 2017 відбулося ліцензування спеціальності 102 Хімія за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, а в грудні 2018 року відбувся перший випуск хіміків-магістрів.
Історичний розвиток кафедри хімічної технології почався у 1970 році. Її засновником був к.х.н., доцент Мухля Станіслав Юліанович.
Значний вклад в розвиток кафедри хімічної технології внесли завідувачі кафедри тих років Круглов Володимир Кирилович к.т.н., доцент (1972-1973 роки); Тебляшкіна Людмила Іванівна к.т.н., доцент (1973-1994 роки); Ганзюк Леонід Ілліч д.т.н., професор (1994-2001 роки); Мандзюк Ігор Андрійович д.т.н., професор (2001-2019 роки).
Перший випуск інженерів хіміків-технологів спеціальності «Хімічна технологія та обладнання опоряджувального виробництва» відбувся у 1975 році. У 1977 році на базі площ Будинку побуту була створена лабораторія з технологій хімічного чищення та прального виробництва. У 1979 році відбувся перший випуск студентів-заочників, а у 1982 та 1983 роках відбувся випуск максимальної кількості спеціалістів – 86.
На базі кафедри хімічних технологій у 1992 та 1993 роках були відкриті нові спеціальності в університеті «Технологія електрохімічних виробництв» і «Промислова екологія та охорона навколишнього середовища» відповідно, а з 1994 року і аспірантура.
У 1997 році була запроваджена освітня підготовка за подвійною спеціальністю інженер-хімік, інженер-економіст і відбувся перший випуск спеціалістів за напрямом «Технологія електрохімічних виробництв».
Протягом 1970 – 2017 р.р. на кафедрі працювали д.т.н., проф. Мандзюк І.А., д.т.н., проф. Ганзюк Л.І., к.т.н., доц. Семенюк В.І., к.т.н., доц. Мухля С.Ю., ас. Галай А.А., ас.Серветник Г.І., к.х.н. Сухопар П.А., к.х.н. Сухоручкін Ю.В., д.х.н., проф. Каратєєв А. М., ст. викл. Трифонова Г. В., к.т.н., доц. Непомнящій В.Ю., ст. викл. Брюхова І.Г., к.т.н., доц. Кулаков О.І., к.т.н., доц. Круглов О.І., к.т.н., доц. Тарасова Г.І., к.т.н., доц. Іванова Т.О., к.т.н., доц. Степанова Л.С., к.т.н., доц. Тебляшкіна Л.І., к.т.н., доц. Ревякін О.С., к.т.н., доц. Стаднік В.В., к.х.н., доц. Нездоровін В.П.
На початку 2000-х років до колектив кафедри долучилися випускники Хмельницького національного університету та кафедри хімічної технології: Іванішена Т.В. (з 2003 р к. техн. н.), Параска О. А. (з 2005 р. – к. техн. н.,), Присяжна К.О. (з 2017 р. – к. техн. н.).
У 2014 році на кафедрі була відкрита спеціальність «Природоохоронні хімічні технології».
Наукові дослідження кафедри хімічної технології проводилися за такими актуальними напрямками: – розробка та удосконалення природоохоронних технологій рециклінгу полімерних відходів;
– розробка текстильно-допоміжних речовин на основі наночастинок і технології їх нанесення для надання спеціальних властивостей текстильним матеріалам;
– розробка композиційних сорбентів на основі природних сорбційних матеріалів.
У межах наукових досліджень щодо розробки змащувальних матеріалів на основі природних жирів – напрям «зеленої хімії», науковці кафедри хімічної технології співпрацюють з: Aleksandras Stulginskis University (ASU), Lithuania; Каунаським технологічним університетом, Інститутом мехатроніки, Литва; Austrian excellence Centre of Tribology (ACT research GmbH), Austria; University Politehnica of Bucharest, Romania; Georgian Technical University, Georgia; Metal Polymer Research Institute (MPRI), Belarus; Institute of Applied Physics of the Academy of Sciences of Moldova.
Відповідно до договору про співробітництво між Технічним університетом Лодзi (Польща) і Хмельницьким національним університетом здійснювався обмін досвідом з організації навчального процесу та методики викладання; обмін запрошеннями для участі у науково‑методичних конференціях та семінарах, які проводяться в університетах; обмін навчальними планами, навчально-методичною літературою та програмними продуктами; обмін викладачами; обмін студентами; спільна підготовка і видання навчальних посібників і підручників.
Викладачами кафедри хімічної технології, як співорганізаторами, у 2011 році (18-19 травня) проведено науково‑практичну конференцію за участю іноземних вчених «Сучасні технології в легкій промисловості та сервісі». У роботі конференції брали участь 198 провідних вчених і спеціалістів в галузі текстильної і легкої промисловості та сервісу, представлено 95 доповідей з 17 академічних ВНЗ і 6 галузевих інститутів з 4 підприємств з України, Чехії, Польщі. У 2012 році (9-12 жовтня) проведено Міжнародну наукову конференцію «Новітні технології в текстильній промисловості». У роботі конференції брали участь 210 провідних вчених і спеціалістів галузі текстильної і легкої промисловості, які представили 98 доповідей з 29 академічних ВНЗ, 4 галузевих інститутів і 6 підприємств з України, Польщі, Німеччини, Чехії, Словаччини, Італії, Туреччини, Ірану, Індії.
У 2018 році на базі кафедр хімії та хімічної технології була організована кафедра хімії та хімічної інженерії, завідувачем кафедри став д.т.н., професор Мандзюк Ігор Андрійович, з 2019 року завідувачем кафедри обрана к.т.н., доцент Іванішена Тетяна Володимирівна, а з 2022 року завідувачем кафедри була обрана докт. техн. наук, доцент Ольга Анатоліїна Параска
Склад кафедри хімії та хімічної інженерії на 2024-2025 навчальний рік :
Науково-педагогічні працівники:
Параска О. А. завідувач кафедри, докт. техн. наук, професор
Мандзюк І. А., докт. техн. наук, професор
Іванішена Т. В., канд. техн. наук, доцент, декан ФТД
Ткачук Г. С., канд. техн. наук, доцент
Бойко О. Г., старший викладач
Негоруй В. В., асистент
Іщук Т. І., асистетнт
Стремецький О. І., старший викладач
Допоміжний персонал:
Магдійчук М. П., завідувач лабораторій
Бойко О. Г., інженер І категорії
Партика А. М., інженер
Викладачі і вчені кафедри, сотні її випускників зробили великий внесок в розвиток хімічної промисловості України, створили нові наукові напрямки в галузі.
Науково-педагогічні працівники кафедри успішно працювали в інших колективах: професор, д.х.н., заслужений діяч науки і техніки України Мигалина Ю. В. – ректор Мукачівського державного університету; професор Каратєєв А.М. – завідувач кафедри технології полімерних композиційних матеріалів і покриттів Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», доц. Євдокименко В.І. – завідувач кафедри фізики і хімії Національної академії прикордонних військ імені Богдана Хмельницького, доц. Кравченко М.Й. – завідувач кафедри хімії Сумського політехнічного університету, Мухля Г.С. – завідувач центральної заводської лабораторії заводу “Темп”.
Розвиток матеріально-технічної бази та забезпечення навчального процесу відбувалися за участі навчально-допоміжного складу кафедри під керівництвом завідувачів лабораторіями Огородник Г. М., Сокол Г. Й.
На кафедрі застосовуються, як традиційні форми організації навчального процесу (лекційні, лабораторні, практичні заняття), так і індивідуальні завдання, самостійна робота під керівництвом викладача, індивідуальні консультації. Для більшості викладачів кафедри лекційні заняття – це один з засобів спрямувати зусилля студентів на інтенсивну і творчу самостійну роботу. Під час викладання окремих дисциплін до навчального процесу залучаються фахівці-практики.
Наукові дослідження викладачів кафедри охоплюють широке коло хімічних, технологічних , екологічних та педагогічних проблем.
Кафедрою проводиться робота з підвищення іміджу університету, розширенню зв’язків та залученню кращих випускників шкіл міста. Викладачі активно співпрацюють з закладами середньої освіти. Наукові роботи школярів під керівництвом НПП кафедри одержують призові місця на Всеукраїнському конкурсі-захисті наукових робіт Малої академії наук. Крім того, на базі кафедри багато років поспіль у співробітництві з департаментм освіти та ХОІППО проходить третій тур Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії.