Лабораторія
Лабораторія досліджень мінералів (2-317) створена в рамках реалізації міжнародного польсько-українського проєкту «Інновації екологічні для бізнесу, що здійснювався Товариством «Інтеграція Європа-Схід» (м. Кєльце, Польща siew.org.pl) у співпраці з Хмельницьким регіональним центром з інвестицій та розвитку і Українсько-Польським центром Європейської інтеграції за програмою польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща у 2015 р.
Лабораторія досліджень мінералів забезпечує здійснення широкого спектру точних аналітичних досліджень для наукової роботи і промислових розробок, якісного контролю речовин, матеріалів і продукції в різних галузях промисловості, контроль параметрів навколишнього середовища.
Лабораторія досліджень мінералів обладнана сучасними аналітичними приладами:
- ІЧ-Фур’є спектрометром IRAffinity-1 (Shimadzu, Японія);
- хроматографом Хроматек – Кристал 5000».
- спектрофотометром ULAB 102UV Spectrophotometer.
Області застосування обладнання:
- якісний аналіз будь-яких речовин і матеріалів в будь-яких областях використання (фармакологія, хімічна промисловість, сільське господарство, об’єкти довкілля тощо);
- якісний і кількісний аналіз бензинів і нафтопродуктів;
- кількісний аналіз, визначення добавок в речовинах;
- ідентифікація речовин;
- виявлення особливостей структури речовин і природи зв’язків в них;
- контроль технологічних процесів.
У Лабораторії досліджень мінералів проводяться дослідження за фундаментальними та прикладними науково-дослідними роботами, які виконувались за рахунок коштів державного бюджету; договорів про наукове співробітництво, за госпдоговірними роботами (за фінансування підприємств), а також наукові дослідження за тематикою курсового та дипломного проєктування студентів, наукових розробок аспірантів, молодих вчених кафедри хімії та хімічної інженерії.
Під керівництвом канд. техн. наук, доц. Ганзюк А. Я. захищено дисертацію та одержано диплом наукового ступеня канд. техн. наук аспіранткою Сокол Г. М. (червень 2017). Під керівництвом докт. техн. наук, проф. Мандзюка І. А. захищено дисертацію та одержано диплом наукового ступеня канд. техн. наук аспіранткою Присяжною К. О. (червень 2017). Під керівництвом докт. техн. наук, проф. Карван С. А. захищено дисертацію та одержано диплом наукового ступеня канд. техн. наук аспіранткою Матвейцовою Д. С. (листопад 2017). Під керівництвом канд. техн. наук., доц. Параски О. А. захищено дисертацію та одержано диплом наукового ступеня канд. техн. наук здобувачем Рак Т. С. (жовтень 2019). Під керівництвом докт. техн. наук, проф. Карван С. А. захищено дисертацію та одержано диплом наукового ступеня докт. техн. наук докторанткою Параскою О. А. (травень 2021).
У 2023 році проведено дослідження за проєктом ДУ БФ/2-2023 БФ/9-2021 Розвиток наукових основ розробки інноваційних високоефективних екодезінфектантів для захисту виробів військово-цивільного призначення з використанням біоПАР, керівник О. Параска, науково-технічні (експериментальні) розробки молодих вчених (кошти загального фонду державного бюджету).
О. Параска виконавець досліджень за ДБ № 0123U101835 «Розробка експериментально-дослідних зразків бавовняних текстильних матеріалів із вогнезахисними та антимікробними властивостями для військово-цивільного застосування».
У 2022 році О. Параскою проведено наукові дослідження за темою БД 1/19М «Розробка інноваційних технологій надання високих показників світлостійкості бавовняним трикотажним полотнам військово-цивільного призначення», Херсонський національний технічний університет; 2Б-2022 Наукові основи ресурсозберігаючих технологій переробки шкіряних і волокнистих відходів у інноваційні вироби легкої промисловості, ХНУ. 1Б-2022 «Розробка технологій комплексної переробки полімермістких відходів у вироби легкої промисловості», ХНУ.
Т. Іванішеною проведено наукові дослідження за темою №1Б-2022 «Розробка технологій комплексної переробки полімермістких відходів у вироби легкої промисловості», ХНУ.
У 2022 році подано проєктну заявку науково-технічної (експериментальної) розробки молодих вчених, що виконуватиметься за рахунок коштів загального фонду державного бюджету. Назва проєкту: Екодезінфектанти для протимікробної обробки поверхонь (О. Параска)
Подано наукові роботи на конкурси: XІ Конкурс стартапів Sikorsky Challenge 2022, О. Кучер, науковий керівник О. Параска; М. Краєвська, науковий керівник А. Ганзюк, Т. Іщук, науковий керівник Т. Іванішена.
З. Черешня, науковий керівник А. Ганзюк фіналісти міжнародного конкурсу захисту наукових робіт, «The investigation of structural and adsorptional characteristics of glauconite in relation to hydrocarbon mixtures».
О. Кучер, науковий керівник О. Параска підготовка та презентація стартап проєкту “Дезінфікуючий мийний концентрат”. Science and bussiness startup hackaton. 4.07.2022, м. Київ.
О. Навроцька, науковий керівник А. Ткачук підготовка та ІІІ місце в фіналі Конкурсу інноваційних ідей молодих вчених ІІМВ 2022 проєкт “Кровоспинна пов’язка”.
А. Ганзюк. Отримання сертифікату за підготовку З. Черешні у міжнародному захисті наукових робіт “Чорне море 2022”.
А. Ганзюк. Грамота за досягнуті успіхи у проведенні дослідницько-експериментальної роботи з учнівською молоддю, вагомий особистий внесок у розвиток еколого-натуралістичної роботи та активну участь в обласній дитячій науково-практичній конференції юних натуралістів Наказ ХОЦТКУМ від 19.10.2022 № 76-од.
ТОП 10 Освітньо-кар’єрного проєкту ”Ігри заводів” 4.0 від UGEN, листопад, 2022 р. Т. Іщук, З.Черешня, Д. Шевчук, науковий керівник Т. Іванішена.
А. Ганзюк. Отримання сертифіката тренера міжнародного конкурсу ” Олімпіада Геніїв – 2022
А. Ганзюк. Подяка за високий рівень підготовки студентки З. Черешні – переможниці І туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Хімія».
У 2022 році в Лабораторії комплексних досліджень мінералів проведено дослідження згідно договору №01-2019 з ГО «Подільська спілка урологів», №02-2021 з Хмельницьким НДЕКЦ, а також наукові дослідження за тематикою дослідних проектів МАН, курсового та дипломного проектування кафедри хімії та хімічної інженерії.
Відповідно проведених досліджень згідно договору №01-2019 з ГО «Подільська спілка урологів» визначено мінеральний склад конкрементів або їх фрагментів методом інфрачервоної спектроскопії на ІЧ–Фурьє спектрометрі SHIMADSU (Японія) з використанням бібліотеки спектрів сечових каменів відомого складу. Інтерпретовано ІЧ-спектри досліджуваних конкрементів та встановлено їх мінералогічний склад. Відношення каменів змішаного типу до тої чи іншої групи проводили по основній компоненті, яка становить більше 50% всієї мінеральної основи. Досліджено поверхні зразків уратного каміння за допомогою атомно-силової мікроскопії; отримано 2D i 3D фото, оцінено розміри наночастинок, що входять до їх складу. Рентгеноструктурний аналіз підтвердив мінералогічний склад уратного каміння, який корелює з результатами ІЧ-спектроскопії. Проаналізовано показники елементного складу конкрементів, які взаємопов’язані з мінералогічним їх складом згідно з результатів ІЧ-спектроскопії. Охарактеризовано основні фізико-хімічні показники води та встановлено кореляцію між ними та мінералогічним складом досліджуваного уратного каміння.
Розроблено та запропоновано ефективну методику модифікації глин Подільського регіону з використанням амінокислот різного класу, структури та властивостей. Досліджено вплив концентрації амінокислоти на ефективність обробки, вміст елементів у модифікованих глинах. Ефективність очищення бензину оцінювали за показником октанового числа за моторним та дослідницьким методами. Результати показників октанового числа, молярної маси, відносної густини, тиску насичених показали, що ефективною виявилась модифікація сапоніту за допомогою сульфуровмісної кислоти L – Lysine, концентрацією 10 %. При чому, попередні дослідження довели, що доцільно після модифікації промивати глину спочатку теплою, а потім холодною водою. Виходячи з результатів ретгенофазового аналізу, видно, що в кожному зразку присутній хімічний елемент Fe. В сапоніті модифікованим Methionine 10 % , L – lysine 10 % та в глауконіті, модифікованим L – lysine 10 % елементу Fe – найбільше. А в глауконіті, модифікованим Methionine 10 % – Силіцію. Рентгеноструктурний аналіз зразків одержаних органосапонітових та органо глауконітових комплексів показав, що в основному, вони складаються з кварцу та для глауконіту в незначних кількостей літій хлориду та оксидів заліза та свинцю. Після модифікації амінокислотами, структура мінеральних сорбційних матеріалів і надалі залишилась кристалічною, але більш впорядкованою. Проведено дослідження розмірів частинок природних та модифікованих глин за допомогою методу лазерної дифракції: в середньому частинки мають діаметри від 100 до 200 мкм. Доведено, що після очищення вуглеводневих сумішей органомінеральними глинами відбувається зменшення змісту олефінів на 30 % у всіх зразках.
У 2021 році подано проєктну заявку науково-технічної (експериментальної) розробки молодих вчених, що виконуватиметься за рахунок коштів загального фонду державного бюджету. Назва проєкту: Трансформація текстильної індустрії в сегмент смарт: інклюзія, діджиталізація, комерціалізація (Параска О.А.)
Подано наукові роботи на конкурси: X Конкурс стартапів Sikorsky Challenge 2021, Т. Іщук, науковий керівник Іванішена Т.В; UP Shift, Іщук Т., Архипович О., Кучер О., Краєвська М. науковий керівник Іванішена Т.В.
Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей «Дослідження структурно-адсорбційних характеристик глауконіту по відношенню до вуглеводневих сумішей» ШИФР – Мінеральні сорбенти, Зоряна Черешня, студентка ХІМ 20-1, науковий керівник Ганзюк А. Я.
Іванішена Т.В. Одержання ІІ премії у обласному конкурсі науково-дослідних робіт Хмельницької обласної ради, приуроченому до Дня науки, 15 травня 2021, номінація «Науково-технічні (експериментальні) розробки молодих вчених».
Т. Іщук. Одержання ІІ премії на Конкурсі інноваційних ідей ХНУ, науковий керівник Іванішена Т.В.
Ганзюк А.Я. Міністерство освіти і науки України Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Департамент освіти, науки, молоді та спорту Хмельницької обласної державної адміністрації, за високий рівень організації та проведення Всеукраїнського екологічного хакатону для учнівської молоді «X REALITY ECOLOGICAL HACK-2021», професійну роботу у складі журі. Наказ НЕНЦУМ МОН України від 21.10.2021 р. № 76.
У 2019 році на кафедрі проведено зустрічі в рамках міжнародних науково-педагогічних зв’язків за програмою “ERASMUS +” з Президентом Асоціації трибології Литви, д.т.н., професором Університету Вітаутос Магнус (м. Каунас) Юозасом Падгурскасом (квітень, грудень).
к.т.н. Присяжна К.О. приймала участь у проекті з обміну та стажування Staff mobility for teaching Erasmus+ (м. Каунас, Литва).
За активну участь у науковій роботі, керівництво наукової роботою молоді викладачі кафедри нагородженні грамотами та подяками, зокрема:
Заверач Є.М. Грамота за високий рівень підготовки студентської команди до участі у ІІ етапі Всеукраїнській студентській олімпіаді 2018-2019 н.р. “Електрохімічні технології неорганічних та органічних матеріалів”
Ганзюк А.Я. Почесна грамота №125-К від 30.09.19 року за багаторічну сумлінну науково-педагогічну працю та вагомий особистий внесок в екологічну освіту і виховання учнівської і студентської молоді та з нагоди святкування Дня працівників освіти.
Укладено договори про наукове співробітництво:
- ГО “Подільська спілка урологів” № 01-2019 (доц. Ганзюк А.Я.).
- ФОП Петяк, м. Хмельницький (доц. Параска О.А.).
- Буковинським державним медичним університетом, м. Чернівці. (доц. Параска О.А.).
- Херсонським національним технічним університетом, м.Херсон (доц. Параска О.А.).
- договір про наукове співробітництво з ХОЛ (проф. Мандзюк І.А.).
- договір про науково-технічне співробітництво ТОВ “Євро Брук”; 1-2019 Т1 (проф. Мандзюк І.А., к.т.н. Присяжна К.О.).
На базі кафедри організовано та проведено профільну олімпіаду з хімії для випускників шкіл (Іванішена Т.В., Бойко О.Г., Ткачук А.С.).
У 2018 році підготовлено пакети документів для одержання міжнародних грантів HORIZON 2020 (проф. Мандзюк І.А.), Digital Platform “Ecofashion” Visegrad+ Grants Program (доц. Параска О.А.).
За активну участь у науковій роботі, керівництво наукової роботою молоді викладачі кафедри нагородженні грамотами та подяками у 2018 році, зокрема:
Заверач Є.М. Грамота за вагомий внесок у підготовці студентів та активну участь у Всеукраїнській студентській оліміпіаді 2017-2018 н.р. “Електрохімічні технології неорганічних та органічних матеріалів”.
Заверач Є.М. Подяка за активну підтримку та популяризацію Нобелівського руху, тісну співпрацю зі Славутським ліцеєм та активну участь у ІV Нобелівських читаннях.
Ганзюк А.Я. Грамота Міністерства освіти і науки України за сумлінну працю і вагомий внесок в екологічну освіту й виховання підростаючого покоління та з нагоди відзначення 100 річчя позашкільної освіти в Україні, наказ від 07.05.2018 р. №47.
Ганзюк А.Я. Грамота Міністерства освіти і науки України, національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді за вагомий внесок в розвиток екологічної освіти, наказ №50 від 17.05.2018 р.
Ганзюк А.Я. Почесна грамота Хмельницької обласної адміністрації, Департаменту освіти і науки за вагомий внесок у розвиток еколого-натуралістичної роботи, наказ №24-к від 07.03.2018 р.
Ганзюк А.Я. Подяка Департаменту освіти та науки Хмельницької міської ради за активну участь у проведенні весняної сесії дитячої наукової школи для учнів-членів МАН України, підтримку обдарованої молоді, Хмельницький 2018 р.
Укладено договори про наукове співробітництво:
- № 1-2018 ТС між ХНУ та Хмельницьким науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України (доц. Ганзюк А.Я.).
- ТОВ “Т-Стиль”, м. Рівне (доц. Параска О.А.).
- Буковинським державним медичним університетом, м. Чернівці. (доц. Параска О.А.).
- договір про наукове співробітництво з ХОЛ (проф. Мандзюк І.А.).
На базі кафедри організовано та проведено профільну олімпіаду з хімії для випускників шкіл (Іванішена Т.В., Бойко О.Г., Ткачук А.С.).
У 2017 році виконувалися дослідження за НДР 6Б-2016, №0116U0015528 “Розробка енергоефективної системи опалення та кондиціювання промислових приміщень на базі універсального теплоакумулятора”. Науковий керівник – докт. техн. наук, проф. Романюк В. В. Виконавець – докт. техн. наук, проф. Карван С. А.
Виконання госпдоговірної НДР з ТОВ “Т-Стиль”, Рівне, «Розробка, дослідження та застосування композицій на основі наночастинок для опорядження трикотажних полотен», грудень 2016 – березень 2017. Керівник – докт. техн. наук, проф. Карван С. А. Виконавець – канд. техн. наук, доцент Параска О. А.
За результатами проведених досліджень здійснено апробації у виробничих умовах на підприємствах ТОВ ТПП «Універсал» (акт випробувань від 29 жовтня 2015 року, м. Хмельницький), ТОВ «Т-Стиль» (акт випробувань від 27 жовтня 2015 року, м. Рівне).
Результати наукової роботи впроваджено на підприємстві ТОВ “Т-Стиль”, м. Рівне (Акт впровадження від 16.12.2016 р.), ФОП Петяк С. В. Автомийка «Водограй» (акт впровадження від 12.12.2016 р., м. Хмельницький).
Дослідження виконано в рамках НДР «Розробка, дослідження та застосування композицій на основі наночастинок для опорядження трикотажних полотен» договір № 13-2016, обсяг фінансування 5000,00 грн., ТОВ “Т-Стиль”, м. Рівне, від 1.12.2016.
Продано ліцензію на створення адсорбентів на основі природного мінералу сапонітової глини для очистки води після процесів фарбування та опорядження трикотажних полотен (ліцензійний договір ЛД № 02-2016, обсяг фінансування 5000,00 грн., ТОВ “Т-Стиль”, м. Рівне, від 1.12.2016 р. до 31.03.2017р.).
Підготовлено документи про комерціалізацію розроблених продуктів – сапонітового грануляту, способу переробки відходів ПЕТФ, клей-розплаву на основі рециклатів, фарби для розмітки автошляхів, консистентного мастила, композицій екологічно-безпечних ПАР для аквачищення, .
Обсяг фінансування за проведеними дослідженнями у 2020 році становив 12800 грн.
Адреса та контакти:
29000, м. Хмельницький, вул. Кам’янецька, 112/1, ІІ корпус, 317 аудиторія.
Ольга Параска – керівник лабораторії, докт. техн. наук, проф., завідувач кафедри хімії та хімічної інженерії +38 067 8575353, e-mail: olgaparaska@gmail.com
Колектив лабораторії:
Віта Негоруй – асистент кафедри хімії та хімічної інженерії,
Оксана Бойко – старший викладач кафедри хімії та хімічної інженерії,
Олександр Стремецький – старший викладач кафедри хімії та хімічної інженерії.